Skip to: site menu | section menu | main content

Helena Modrzejewska

Nowa ksiazka o najwiekszej polsko-amerykanskiej aktorce swoich czasow (1840-1909)
w stulecie jej smierci
Currently viewing: Modrzejewska ksiazka » O autorce

author

Joanna Sokołowska-Gwizdka, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Łódzkim. Po ukończeniu studiów przez dziesięć lat była zatrudniona jako pracownik naukowo-dydaktyczny w Katedrze Literatury Staropolskiej UŁ. Równolegle zajmowała się dziennikarstwem. Wielokrotnie uczestniczyła w Festiwalu Muzycznym w Łańcucie jako korespondent łódzkich „Odgłosów”. W połowie lat 90. została przedstawicielem medialnym oraz organizatorem promocji w Polsce Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego, odbywającego się w La Châtre-Nohant we Francji. Współpracowała także z Telewizją Łódź (program „Rozmaitości Literackie) oraz z „Głosem Polonii” - polskim radiem w Perth (Zachodnia Australia).

W 2001 roku wyjechała na stałe do Kanady. Podjęła pracę w „Gazecie” - największym dzienniku Polonii w Kanadzie. Przeprowadzała też wywiady z przedstawicielami świata kultury na antenie stacji telewizyjnej w Toronto „Polish Studio”. Od stycznia 2003 roku jest redaktorem prowadzącym „Listu Oceanicznego” - dodatku kulturalnego „Gazety”.

Jej artykuły, recenzje i wywiady publikowane były w pismach w Polsce: „Rzeczpospolita”, „Pani”, „Dziennik Łódzki”, „Odgłosy”, „Jazz Forum” i za granicą: „Nowy Dziennik” (Nowy Jork, Nowy Jork), „Polonia Kalifornijska” (San Diego, Kalifornia), „Teraz” (Filadelfia, Pensylwania), „Polonez” (Kair, Egipt), „Kurier Zachodni” (Perth, Zachodnia Australia), „Tygodnik Polski” (Sydney, Australia), „Pro Polonicum” (Fryburg, Szwajcaria).

W 2005 roku przeniosła się wraz z mężem do USA i zamieszkała w New Jersey, niedaleko Nowego Jorku. Założyła „Pracownię Literacką” - firmę zajmującą się spisywaniem i wydawaniem wspomnień, opracowywaniem biografii, tworzeniem portretów literackich (www.pracownialiteracka.com).